Óvd meg és uralkodj!

Szemétkommandó

Szemétkommandó

Környezettudatosság extra – a műanyag mindenhol ott van

2020. június 22. - BSZL

Kutatók szerint több mint 120 millió műanyag vizespalacknak megfelelő mennyiségű mikroműanyag esik évente csapadék formájában. Amerika 11 védett területén végeztek kutatásokat, melyek azt a sokkoló eredményt mutatták, hogy a legérintetlenebb területeket is beszennyezik a szél és az esőzések által széthordott, apró darabokra széttöredezett flakonokból és ruhák leszakadó mikroszálaiból álló részecskék. A Wired magazin cikkét Goldstein Ezredes szemlézte.

science_plasticrain_brahney5hr.jpg

(via)

Tizennégy hónapig gyűjtötték a kutatók az esővíz és levegő mintákat a védett területekről, amelyek Amerikának mindössze 6%-át teszik ki. Janice Brahney vezető szerző szerint sokkolóan magas a szám, amit kaptak. Az eredményük megerősíti azt a pokoli eshetőséget, mely szerint a mikroműanyagok a világ minden tájára eljutnak, beleértve a sarkvidéket és a mélytengeri ökoszisztémákat is. Ráadásul mivel alapvető atmoszférikus folyamatokról van szó, ez az Amerikában felfedezett jelenség könnyen az új savas esőnek bizonyulhat, és műanyag esőként okozhat még komolyabb problémákat.

A műanyag egyik leghasznosabb tulajdonsága egyben veszélyes szennyező anyaggá is teszi azt. Annyira edzett, hogy soha nem tűnik el igazából, hanem egyre kisebb darabokra bomolva egyre elszigeteltebb helyeire jut el a világnak. Tovább ront a helyzeten, hogy a McKinsey becslései szerint a műanyaghulladék 2030-ig 260 millió tonnáról évi 460 millió tonnára emelkedik.

A kutatók 11 amerikai nemzeti parkban gyűjtöttek vizsgálati mintákat. Mindegyik esetben volt egy nedves és egy száraz vödör, amelyek nyílását egy érzékelő kezelte az időjárásnak megfelelően. Azt is meghatározták, hogy az egyes viharok honnan származtak, mekkora városokon haladtak át, míg végül esőt és mikroműanyagot hagytak a nedves vödörben. Összességében a minták 98%-a tartalmazott mikroműanyag részecskéket. Az esővízben nagyobb darabokat találtak, mint a levegő mintákban; a mikroszálak pedig a nedves minták 66, a száraz minták 70%-át tették ki. Az utóbbiban található műanyag részecskék hosszabb távokat is megtehetnek a szélben, akár többezer mérföldet, mivel jóval kevésbé sűrű az anyaguk, mint a talaj részecskéknek, amelyek eleve képesek a Szaharából az amazonasi esőerdőig utazni a légáramlatok segítségével.

A mikroműanyagokkal kapcsolatban az is aggasztó, hogy akár nanoműanyagokká is széttöredezhetnek, amelyek pedig annyira aprók, hogy megfelelő eszköz nélkül nem tudják észlelni őket a tudósok sem. Brahney hozzátette, nem láthatott semmit, ami 4 mikronnál kisebb, de ez nem azt jelenti, hogy nem is volt ott semmi ilyen. Attól még, hogy nem látjuk magunk előtt őket, nem biztos, hogy nem lélegezzük be. Az úgynevezett mikrogyöngyök emberi egészségre mért hatása pedig egyelőre nem ismert, de vélhetően nem előnyös. A műanyag darabkák idővel hajlamosak kioldani vegyi alkotóelemeiket, illetve ismerten vírusokat és baktériumokat szállítanak. Az amerikai nemzeti parkokban például az olyan kis élőlények emésztőrendszereit zárhatják el, mint a kukacok és férgek, de a talajra is hatással lehetnek – azonban sajnos ennek a nagy része egyelőre elméleti találgatás.

Ezen elméleti változások – mint hogyan nyeli el és tárolja a talaj a hőt, növekszik-e a talajban általánosan jelen lévő mikrobák mennyisége, vagy hogyan jut keresztül víz a talajon – mellett a kutatás a helyére teszi a kirakós egyik elemét. A műanyagszennyezés, amely „eltűnni” látszik a környezetben, valójában csupán apróbb darabokra foszlik, és szétszóródik a világban, miután néhány évet eltöltött egyes rendszerekben – levegő, szárazföld, tenger – cirkulálva. Tehát a tudománynak még van mit feltárnia a mikroműanyagok ciklusairól, de annyi bizonyos, hogy a műanyag nem egy dzsinn, amit visszazárhatunk a palackba.

A bejegyzés trackback címe:

https://szemetkommando.blog.hu/api/trackback/id/tr8815906102

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

steery 2020.06.23. 13:38:13

A műanyagok többnyire több, különféle molekulából állnak. Van a klasszikus szénhidrogénlánc, hozzákeverve a lágyító vagy keményítő anyagok, a festékek, stabilizálók, stb. Ez sok száz különféle anyagot jelent, amik sok tízezer különféle kombinációban keverednek és lépnek vegyi reakciókba a természeti környezetben található rengetegféle anyaggal. Ha elég kicsire aprózódnak, könnyen meglehet, hogy a baktériumok rájuk fanyalodnak és elterjed majd a világban néhány műanyagfaló mikroba, amik végül a még használt, friss műanyagokat is megrágják (ruhák, használati tárgyak, járművek, építőanyagok). Elvégre nagyrészt szerves anyagokról van szó. A tartósan nem lebomló műanyagok pedig egyre vastagodó üledék rétegeket alkotnak mindenfelé és végül sár, agyagos kőzet válik belőlük, ami összetömörödve vízzáró rétegként viselkedik. Ha elzárja a talajvíz áramlási útjait, az a felszínen árvizeket okozhat. Érdemes volna megvizsgálni, milyen magasságba jutnak fel a mikroműanyagok a légkörben? Ugyanis sok mikroba a porszemekbe kapaszkodva szokott utazni nagy távolságokra. Ha megnő a légköri por mennyisége, több baci röpködhet egyik kontinensről a másikra, azaz jobban terjedhetnek a különféle betegségek, ami gyakorlatilag megállíthatatlanná teheti őket.
süti beállítások módosítása